favours.html
 

8.12.1894 : Birth . Education at Samooham School at Kottatt, Puthuparambu School at Chalakudy, St Joseph’s College, Trichy .
14.6.1914 : Seminary studies at Thope Minor Seminary, Trichur .
1917-1924 : Puthenpally Major Seminary .
22.12.1924 : Ordination to Priesthood.

1925-26 : Asst Vicar, Lourdes Cathedral, Trichur.
1926-28 : Vicar, Eastern Church, Aranattukara .
                   Professor at St Mary’s Major Seminary, Trichur .
                   Acting Rector, Minor Seminary.
1928-1930 : Vicar at Wadakanchery, also taking care of the Chelakkara region; Diocesan director for Propagation of Faith

At Chelakkara.

30.5.1930 : starts work at Chelakkara; established the Holy Family Convent.
1932 : started Little Flower Primary School .
1938-42, 1944-48 :Pastoral care of the Mulloorkkara parish also.
27.7.1942 : built a bigger chapel at LF Convent, where Catholics of Chelakkara worshipped
1942 : Showed solidarity towards Quit India Movement; started spinning wheel classes and weaving training; gave work to the poor people by starting a bakery.

1945 : starts High School .
1949 : began St Antony’s Home for the poor girls.
1958 : Started the present Government Hospital at Chelakkara .
15.9.1962 : Blessing of St Mary’s Church at Chelakkara, the inauguration of a new parish.
9.6.1963 : Death.
11.6.1963 : Burial .

Beautification Process

9.6.2008 : Appointment of Postulator (Rev.Dr. Paul Pulikkan)
9.6.2009 : Servant of God; Friday commemoration honouring Fr AntonyThachuparambil .
19.3.2010 : Archdiocesan Tribunal to study the life and virtues of the Servant of God .
9.8.2010 : Historical Commission.
3.12.2012 : Canonical identification of the mortal remains of the Servant of God .
22.12.2014 : Commemoration of 90th year of priestly ordination.